KARALIUS UBU | Vilniaus teatras LĖLĖ

Lietuva

Lėlių groteskas suaugusiems

  • N – 14
  • Trukmė –  70 min.
  • Vieta – Kamerinio teatro salė

Adaptacijos autorius, režisierius ir dailininkas – Neville TRANTER (Amsterdamas, Nyderlandai) 
Kompozitorius – Faustas LATĖNAS
Literatūrinės adaptacijos į lietuvių k. vertėja ir dramaturgijos konsultantė –Vaiva GRAINYTĖ
Vaidina  Šarūnas DATENIS, Šarūnas GEDVILAS, Lijana MUŠTAŠVILI, Imantas PRECAS 

Premjera: 2018 m. lapkričio 29 d.

Spektaklis ,,Karalius UBU”

Absurdo teatro pradininko Alfredo Jarry „Karalius Ūbas“ – chrestomatinis kūrinys lėlių teatro istorijoje. Šio pastatymo ,,Lėlės” teatre ėmėsi vienas žymiausių šiuolaikinio Europos lėlių teatro kūrėjų ir pedagogų – režisierius, aktorius ir dailininkas iš Nyderlandų – Neville’is Tranteris. Absurdiškais būdais, galios bei kontrolės siekiantys groteskiški „Karaliaus Ubu“ personažai kažkuo primena šiandienos pasaulio politinius įvykius. Tačiau, kaip pabrėžia režisierius, svarbiausia šiame spektaklyje atpažįstami žmonių tarpusavio santykiai: Pa Ubu ir Ma Ubu – tai vyras ir žmona, be to, čia veikia ir 14 metų paauglys, nenorintis būti karaliumi… 

Tad humoro nestokojančiame muppet’ų tipo lėlių spektaklyje, žiūrovai bus kviečiami juoktis ne tik iš matomų personažų, bet ir kartu su jais. 

Neville’is Tranteris – autorinio teatro „Stuffed Puppet Theatre“ įkūrėjas, lyderis ir vienintelis nuolatinis narys, kuria spektaklius suaugusiems ir vaikams su muppet’ų tipo lėlėmis, kurias vadina geriausiais aktoriais. Šio menininko darbai pasižymi individualiu, atpažįstamu darbo stiliumi, už kurį jis buvo daug kartų įvertintas apdovanojimais tarptautiniuose festivaliuose Vokietijoje, Italijoje, Čekijoje, Kroatijoje ir kitur. 

Vilniaus teatras ,,LĖLĖ

Vilniaus lėlių teatrą, iš kurio ir išaugo „Lėlė“, 1958 metais įkūrė lėlininkas, aktorius ir režisierius Balys Lukošius. Po jo šiame teatro dirbo ir jam vadovavo garsus lietuvių lėlininkas ir scenografas Vitalijus Mazūras. Jo statyti spektakliai „Pelenų antelė“, „Baltas berniukas Niekas“, „Žemės dukra“ ir kiti sukėlė estetinę revoliuciją XX a. aštuntojo-devintojo dešimtmečio rytų Europos lėlių teatro mene. Pjeses „Lėlės“ teatrui tuo metu rašė garsūs lietuvių poetai Sigitas Geda ir Marcelijus Martinaitis, muziką – vieni įdomiausių šiuolaikinės lietuvių muzikos kūrėjai – Feliksas Bajoras, Faustas Latėnas, Algirdas Martinaitis, Vidmantas Bartulis. Dabar V. Mazūro tradicijas „Lėlės“ teatre tęsia jo mokiniai režisieriai Rimas Driežis ir Algirdas Mikutis, savitą estetiką puoselėja dailininkės Aušra Bagočiūnaitė Paukštienė, Julija Skuratova, Neringa Keršulytė, režisierė ir dramaturgė Nijolė Indriūnaitė.

Šiandien Vilniaus teatro „Lėlė“ kūrėjai stengiasi, kad teatras būtų atviras tiek geriausioms lėlių teatro vaikams tradicijoms, tiek vertingoms šiuolaikinio teatro tendencijoms. O svarbiausia – kad išliktų įdomus ir reikalingas tiek mažiesiems žiūrovams, tiek ir suaugusiems. „Lėlės“ teatre vaidinami spektakliai, sukurti pagal lietuvių ir pasaulio tautų pasakas, taip pat žinomų lietuvių ir užsienio autorių kūrinių vaikams motyvais. 

Teatras taip pat bendradarbiauja ir su žinomais dramos teatro bei jaunosios kartos skirtingų scenos meno sričių menininkais. „Lėlėje” kuriami lėlių ir dramos vaidinimai suaugusiems pagal nacionalinę dramaturgiją ir pasaulinės literatūros klasiką. Nuo 1966 metų teatras dalyvauja tarptautinės lėlininkų organizacijos UNIMA festivaliuose; „Lėlė“ taip pat dalyvauja tarptautinės teatro vaikams ir jaunimui organizacijos ASSITEJ veikloje. 

Meniu